Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Funcționari publici incadrari cu minim pe economie
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Funcționari publici incadrari cu minim pe economie

Buna ziua.
Întrebarea mea este următoarea: având în vedere faptul că sunt funcționar public încadrată cu minimul pe economie fiind primul meu loc de muncă, din februarie crescând cuantumul salariilor minime și a 20% a salariilor din administrația publică locală, încadrarea se face aplicând creșterea minimului la 1450 lei și a 20% fata de aceasta suma sau doar a 20% privind diar creșterea salariului din adm.pub.loc. ? Multumesc!
Doamna a precizat ulterior ca salariul dansei este de 1294 lei, deci mai mare decat minimul pe economie aflat in plata - 1250 lei.
Insa sunt situatii cand persoane din administratia publica au salariul stabilit, potrivit legii, mai mic decat salariul minim pe economie pentru că acestea sunt actele normative care reglementează salarizarea bugetarilor. Dacă salariul stabilit potrivit legii speciale este mai mic decât salariul minim pe economie, se acordă salariul minim pe economie.
Juri 1, Consilier juridic