avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1321 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Funcționari publici incadrari cu minim pe economie
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Funcționari publici incadrari cu minim pe economie

Buna ziua.
Întrebarea mea este următoarea: având în vedere faptul că sunt funcționar public încadrată cu minimul pe economie fiind primul meu loc de muncă, din februarie crescând cuantumul salariilor minime și a 20% a salariilor din administrația publică locală, încadrarea se face aplicând creșterea minimului la 1450 lei și a 20% fata de aceasta suma sau doar a 20% privind diar creșterea salariului din adm.pub.loc. ? Multumesc!
Cel mai recent răspuns: Juri 1 , Consilier juridic 19:28, 13 Ianuarie 2017
Doamna a precizat ulterior ca salariul dansei este de 1294 lei, deci mai mare decat minimul pe economie aflat in plata - 1250 lei.
Insa sunt situatii cand persoane din administratia publica au salariul stabilit, potrivit legii, mai mic decat salariul minim pe economie pentru că acestea sunt actele normative care reglementează salarizarea bugetarilor. Dacă salariul stabilit potrivit legii speciale este mai mic decât salariul minim pe economie, se acordă salariul minim pe economie.
Ultima modificare: Vineri, 13 Ianuarie 2017
Juri 1, Consilier juridic

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Mod majorare salariu minim brut liliana111 liliana111 Buna ziua. Ca urmare a H.G. nr. 1/2017 prin care se majoreaza salariul minim brut incepand cu 01.februarie 2017, de la 1250 la 1450 si, potrivit O.U.G. nr. ... (vezi toată discuția)
Salarii bugetari mihaelababanas mihaelababanas cum se calculeaza salariile la bugetari care la 01,02,2017 sunt sub salariul minim pe economie si cum se aplica cresterea cu 20%? (vezi toată discuția)
Drepturi salariale mario4422 mario4422 Buna ziua ! Sunt sofer la o primarie, prin dispozitia primarului la data de 1 martie 2011 am fost reincadrat din funtia de muncitor III clasa de salarizare 17 ... (vezi toată discuția)