Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Lucru fara firma si acte.
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Lucru fara firma si acte.

Ce risca cineva, care de exemplu pune unghi acasa fara firma fara nimic?
Ce pot sa faca cei de la fisc pot sa intra in casa sa vada ce face?
Buna ziua,

Teoretic, inspectorii fiscali pot constata direct desfasurarea de activitati cu caracter comercial fara a detine forme legale. Tot teoretic, savarsiti infractiunea de evaziune fiscala in momentul in care nu declarati banii proveniti din activitati comerciale.

Practic, ar fi cam dificil sa intre cineva peste dvs. in casa ca sa va gaseasca in momentul in care prestati servicii. Doar daca se trezeste vreo clienta sa va faca plangere pe undeva, ar putea veni vreun inspector "sub acoperire", dar cred ca totusi au alte probleme mai grave de investigat.
Si ce amenda poate sa primeasca?
Depinde ce constata.
Ma refer daca este vinovat ce amende primeste?