avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 602 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... carte de munca pierduta
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

carte de munca pierduta

Buna ziua tatal meu a lucrat la fabrici din Vaslui care in momentul de fata sunt inchise.Are varsta de pensionare si am scos adeverinte de vechime in vederea pensionarii de la arhiva aflata la Iasi,dar mai am o problema cartea de munca nu am gasit-o iar in dosarul ptr pensionare imi trebuie o decleratie in monitorul oficial pentru pierderea cartii de munca dar nu stiu de unde sa iau datele cartii de munca ,ma puteti ajuta va rog?multumesc
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 16:21, 29 August 2022
Nu va trebuie decat seria si numarul carnetului de munca si cine l-a intocmit prima data.

Seria si numarului carnetului de munca se pot obtine de la :
- ITM , daca tatal dvs. a lucrat dupa 1990 la societati comerciale private, iar carnetul de munca a fost depus la ITM pentru completare

- Casa de pensii , daca carnetul de munca a fost depus pentru scanare.

- De la un fost angajator al tatalui dvs.
Eu am avut aceeasi problema cu mama si am facut rost de o copie de la somaj si am declarayo pierduta la monitorul oficial
@ eugeniaivan

Ati obtinut asa ceva, intrucat ati beneficiat de somaj. In caz contrar, nu aveati ce sa obtineti de la AJOFM.
Buna ziua, am si eu întrebare, tatalui meu i sa distrus cartea de muncă, trebuie sa depuna dosarul de pensie si nu poate din cauza ca nu are seria si numarul cartii de munca, aceasta neexistând, nu a fost scanata etc....am sunat peste tot si nu exista, in fine, a facut reconstituirea cartii de munca si tot nu poate sa depuna actele de pensie, imi trebuie sa o declar pierduta la monitorul oficial, dar imi cere seria si numarul, acesta nu exista, ce si cum pot sa rezolv aceasta situatie .
Multumesc si sper sa imi raspundeti.
Angajatorul care i-a intocmit carnetul de munca mai exista?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Carte de munca pierduta de angajator Hilos Hilos Buna seara doresc sa stiu cum pot afla seria si nr al carti de munca ia find pierduta de angajator Vreau sa declar la Monitorul Oficial cartea de munca ... (vezi toată discuția)
Pensionare cu carte de munca pierduta uleiamihaela uleiamihaela Buna ziua! Ma confrunt si eu cu o problema privind pensionarea, pentru ca am pierdut cartea de munca in original. Am depus la casa de pensii sector 3 dosarul ... (vezi toată discuția)
Detalii despre cartea de munca pierduta Mihaeladk Mihaeladk Tatal meu si-a pierdut cartea de munca si incerc sa il ajut sa aplice ptr pensie. Stiu ca trebuie declarata cartea de munca pierduta la Monitorul Oficial, dar ... (vezi toată discuția)