Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... legea pensiei
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

legea pensiei

Buna ziua! Va rog sa-mi spuneti ce suma trebuie sa platesc pt a cumpara 5 ani vechime 2011-2016 si daca cu cei 5 ani cumulez decat 14 ani imi mai pot platii anticipat un an? am 60 de ani. multumesc mult
Pentru 5 ani veti plati aproximativ 14500 de lei.
Da.
Puteti plati anticipat pentru 1 an.
Veti putea sa va deschideti drepturile dupa trecerea acelui an.
Din 2011 nu se mai poate plati ... Legea nr.186/2016 permite completarea stagiului de cotizare la pensie numai pentru ultimii 5 ani in urma , calculati de la data încheierii contractului de asigurare socială.