avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 514 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... partaj
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

partaj

in timpul casniciei am cumparat o garsoniera cu bani de la mama mea ce sanse am la partaj sa nu o impart cu fostul
Cel mai recent răspuns: Roxana alina Stancu , Avocat 10:02, 11 Septembrie 2009
Totate sansele, daca puteti dovedi acest lucru.
exact asta as vrea sa stiu :cum pot dovedi?pe actul de vinzare cumparare sunt trecuta eu prima si la urma se specifica casatorita cu... banii au provenit din vinzarea altui apartament in care a locuit mama multumesc anticipat
Ultima modificare: Duminică, 6 Septembrie 2009
elenacarmen, utilizator
in timpul casniciei am cumparat o garsoniera cu bani de la mama mea ce sanse am la partaj sa nu o impart cu fostul


Pretul a fost platit in integralitate din suma de bani primita de la mama dumneavoastra?

Atunci , in temeiul art 31.C.Fam, litera f, bunul imobil va avea calitatea de bun propriu.
Ramane sa demonstrati ca dumneavoastra sa demonstrati , cu ajutorul oricarui mijloc de proba (in speta e suficient actul de vanzare -cumparare), ca aceasta suma v-a fost transmisa de catre mama dumneavoastra (poate fi calificata ca o donatie , sub forma darului manual ).Succes.
Ultima modificare: Duminică, 6 Septembrie 2009
CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat
pe actul de vinzare -cumparare scrie ca eu cumparatoarea sunt de acord cu art.30 di c fam mentionez ca am semnat doar eu actul de V-C MAI POATE FI CALIF. CA O DONATIE
Nu.Ati inteles gresit.Suma de bani primite poate fi calificata drept o donatie.(nu cred ca a fost data cu titlu de imprumut)
Bunul e propriu.
Ultima modificare: Duminică, 6 Septembrie 2009
CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat

Alte discuții în legătură

Partaj xman2 xman2 Buna ziua Am si eu o nelamurire Ioana se marita cu Gheorghe. ea avea inaninte de casatorie un apartament de la mama ei. dupa casatorie isi vinde apartamentul ... (vezi toată discuția)
Specificari in contractul de vanzare cumparare obiectul mostenirii. jstefan jstefan Tatal a decedat .Cu ultima sotie au cumparat o casa.In contractul de vinzare cumparare(in care sant amandoi titulari) au specificat ca provenienta banilor ... (vezi toată discuția)
Partaj asupra unui imobil aflat in proprietate,dar cu clauza de abitatie viagera  Gabriela Monica Ionescu Gabriela Monica Ionescu Buna. Am o rugaminte mare. Puteti sa imi spuneti daca se poate partaja un apartament in care sunt inscrisa ca proprietar,dar care are clauza de abitatie ... (vezi toată discuția)