Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... partaj
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

partaj

in timpul casniciei am cumparat o garsoniera cu bani de la mama mea ce sanse am la partaj sa nu o impart cu fostul
Totate sansele, daca puteti dovedi acest lucru.
exact asta as vrea sa stiu :cum pot dovedi?pe actul de vinzare cumparare sunt trecuta eu prima si la urma se specifica casatorita cu... banii au provenit din vinzarea altui apartament in care a locuit mama multumesc anticipat
elenacarmen, utilizator
in timpul casniciei am cumparat o garsoniera cu bani de la mama mea ce sanse am la partaj sa nu o impart cu fostul

Pretul a fost platit in integralitate din suma de bani primita de la mama dumneavoastra?

Atunci , in temeiul art 31.C.Fam, litera f, bunul imobil va avea calitatea de bun propriu.
Ramane sa demonstrati ca dumneavoastra sa demonstrati , cu ajutorul oricarui mijloc de proba (in speta e suficient actul de vanzare -cumparare), ca aceasta suma v-a fost transmisa de catre mama dumneavoastra (poate fi calificata ca o donatie , sub forma darului manual ).Succes.
CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat
pe actul de vinzare -cumparare scrie ca eu cumparatoarea sunt de acord cu art.30 di c fam mentionez ca am semnat doar eu actul de V-C MAI POATE FI CALIF. CA O DONATIE
Nu.Ati inteles gresit.Suma de bani primite poate fi calificata drept o donatie.(nu cred ca a fost data cu titlu de imprumut)
Bunul e propriu.
CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat