Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... termen judecata
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

termen judecata

Buna ziua!
in calitate de parte reclamanta,am depus in instanta cerere pentru renuntare la judecata a dosarului ;
cu toate astea (desi nu aveam dat niciun termen),instanta a mers mai departe cu actiunea,depunerea intampinarii de catre parat cu toate ca s-au depus acte in clar care motivau de ce se renunta la judecata;
-se vor cere cheltuieli de judecata?
-nimeni nu acerut nici paratul nici reclamantul?
-este prezenta obligatorie la termen?
Daca actiunea a fost comunicata catre parat atunci - la solicitarea acestuia si dovedita cu acte - se vor putea cere/acorda cheltuieli de judecata.

Daca retragerea actiunii a intervenit anterior comunicarii, atunci instanta nu ar fi trebuit sa mai trimita actiunea ci sa ia act de manifestarea de vointa, caci procesul civil este guvernat de principiul disponibilitatii.

Daca ati fost legitimat la momentul cd ati depus cererea de retragere a actiunii, atunci nu este necesara prezenta dvs la termen. Daca insa ati trimis actele prin posta sau alt mijloc de comunicare care nu a permis legitimarea, va trebui sa va prezentati la termen.
1.o parte din acte s-au depus personal la registratura,apoi raspunsul la intampinare prin posta electronica
2.cererea de renuntare a fost depusa inainte ca partea parata sa primeasca actele de chemare in instanta;
3.cred ca instanta a fost cea care nu a tinut cont de procedura,asa este?
4.termenul nu era stabulit cand am depus cererea de renuntare,actele nu erau trimise catre parat;
5.ce pot face la primul termen?