Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... D600 PFA
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

D600 PFA

Buna ziua,
Doresc sa depun D600 pentru un PFA cu 2 activitati: 1. activitate cu norma de venit 2. activitate in sistem real. Depasesc plafonul pentru ambele activitatii rezulta deci ca sunt obligata la plata CAS pentru cele doua activitatii. Am vrut sa depun online aceasta declaratie dar nu ma lasa sa bifez ca depsasesc plafonul si pentru sistem real si pentru norma de venit. Stiti cumva cum trebuie sa procedam?
Din codul fiscal ART. 69 - Stabilirea venitului net anual pe baza normelor de venit
(7) În cazul în care un contribuabil desfășoară o activitate inclusă în nomenclatorul prevăzut la alin. (2)(cel cu normele de venit) și o altă activitate independentă, venitul net anual se determină în sistem real, pe baza datelor din contabilitate, potrivit prevederilor art. 68 .

Deci din acest cumul va rezulta si baza de impozitare pentru contributia la pensie.
Multumesc. Am citit dupa postarea de pe site mai multe amanunte si ma lamurisem oricum. Multumesc frumos.