Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Impozitarea PFA
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Impozitarea PFA

1. Atunci când o PFA are un cod CAEN după care impozitarea se face după norma pe venit și un alt cod CAEN după care impozitarea se face în sistemul real, cum se calculează impozitul?
2. În situația de mai sus, La calcularea impozitului pot fi luate in considerare și cheltuieli deductibile?
Vă mulțumesc anticipat pt. ajutor!
george-neagu, moderator
Se calculeaza in sistem real, conform Art 69 al 7 Cod Fiscal -Stabilirea venitului net anual pe baza normelor de venit - "(7) În cazul în care un contribuabil desfășoară o activitate inclusă în nomenclatorul prevăzut la alin. (2) și o altă activitate independentă, venitul net anual se determină în sistem real, pe baza datelor din contabilitate, potrivit prevederilor art. 68"