avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1297 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale inchiriere bunuri societate
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

inchiriere bunuri societate

Am o societate SRL
-sunt asociat 50% cu sotul care a decedat
-nu sunt urmasi
-sotul are parinti- nu are frati
-societatea are mijloace fixe neplatite
-societatea are incheiat contract de comodat pentru sediul unde se desfaoara activitatea
-pot sa schimb sediul firmei in alta parte unde vreau sa inchiriez un spatiu?
-in ce conditii pot lua mijloacele fixe de la vechiul sediu si sa le duc la noul sediu?
-trebuie acordul cuiva?
-ce drepturi si obligatii am ca singur asociat al acestui SRL?
-in statut nu este nici o clauza pentru alte persoane
Multumesc





Cel mai recent răspuns: romascanu , moderator 19:22, 8 Septembrie 2009
Putei continua activitatea si schimba in conditiile legii 31/90 sediul social inclusiv mijloacele fixe por fi fgolosite la noul sediu. Daca nu exista urmasi luati un certirficat de calitate de mostenitor sau dezbati la notraiat succesiunea pentru a face cit mai legala operatiunea dv.
Dar ce prevede actul constitutiv in cazul decesului unuia dintre asociati?
Societatea poate continua cu un singur asociat ?
-in statut nu e prevazut nimic in caz de deces al unuia dintre asociati
-se poate face mutare de sediu inainte de succesiune?
-la succesiune ce cota revine asociatului cu 50%?
-nu sunt copii
-decedatul nu are frati -
-decedatul are parinti
Daca veniti la mostenire in concurs cu parintii sotului, cota dvs. din cota de 50% parti sociale care va revine este de 1/2. Aceeasi cota de 1/2, va revine si din celelate bunuri ale sotului.
Parerea mea este ca trebuie deschisa succesiunea pentru a face o hot AGA cu noii asociati, pentru schimbarea sediului
revin cu precizari
eu si sotul avem o societate srl 50% fiecare-cu aceleasi drepturi prevazute in statutul srl
nu avem copii
sotul are parinti
nu are frati
ce drepturi am eu asupa acestui srl?

Alte discuții în legătură

Schimbare sediu srl tilili tilili -am SRL 50% sotia 50% -sotia a decedat -copii nu avem -sotia are parinti si nu are frati --mostenirea nu e facuta -societatea are sediul cu contract de ... (vezi toată discuția)
Asociat unic decedat - cum se numeste administratorul koddi koddi Asociatul unic a decedat, statutul are clauze de continuare cu mostenitorii, eu sunt sot supravietuitor, vin in concurs la mostenire cu fratii si parintii, si ... (vezi toată discuția)
3 ani fara administrator monjum06 monjum06 buna ziua, sunt utilizator nou pe acest forum si am vazut ca subiectele sunt diverse. As avea si eu o intrebare care pentru multi poate parea o intrebare ... (vezi toată discuția)