Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale inchiriere bunuri societate
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

inchiriere bunuri societate

Am o societate SRL
-sunt asociat 50% cu sotul care a decedat
-nu sunt urmasi
-sotul are parinti- nu are frati
-societatea are mijloace fixe neplatite
-societatea are incheiat contract de comodat pentru sediul unde se desfaoara activitatea
-pot sa schimb sediul firmei in alta parte unde vreau sa inchiriez un spatiu?
-in ce conditii pot lua mijloacele fixe de la vechiul sediu si sa le duc la noul sediu?
-trebuie acordul cuiva?
-ce drepturi si obligatii am ca singur asociat al acestui SRL?
-in statut nu este nici o clauza pentru alte persoane
Multumesc

Putei continua activitatea si schimba in conditiile legii 31/90 sediul social inclusiv mijloacele fixe por fi fgolosite la noul sediu. Daca nu exista urmasi luati un certirficat de calitate de mostenitor sau dezbati la notraiat succesiunea pentru a face cit mai legala operatiunea dv.
Dar ce prevede actul constitutiv in cazul decesului unuia dintre asociati?
Societatea poate continua cu un singur asociat ?
-in statut nu e prevazut nimic in caz de deces al unuia dintre asociati
-se poate face mutare de sediu inainte de succesiune?
-la succesiune ce cota revine asociatului cu 50%?
-nu sunt copii
-decedatul nu are frati -
-decedatul are parinti
Daca veniti la mostenire in concurs cu parintii sotului, cota dvs. din cota de 50% parti sociale care va revine este de 1/2. Aceeasi cota de 1/2, va revine si din celelate bunuri ale sotului.
Parerea mea este ca trebuie deschisa succesiunea pentru a face o hot AGA cu noii asociati, pentru schimbarea sediului
revin cu precizari
eu si sotul avem o societate srl 50% fiecare-cu aceleasi drepturi prevazute in statutul srl
nu avem copii
sotul are parinti
nu are frati
ce drepturi am eu asupa acestui srl?