avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1321 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale schimbare sediu SRL
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

schimbare sediu SRL

-am SRL 50% sotia 50%
-sotia a decedat
-copii nu avem
-sotia are parinti si nu are frati
--mostenirea nu e facuta
-societatea are sediul cu contract de comodat -
-proprietarul spatiului ce l-am primit in comodat vrea sa intrerupa contractul de comodat
-la desfacerea contractului de comodat putem schimba sediul firmei?
-imi pot schimba sediul firmei- pot incheia un alt contract de comodat?
-nevand majoritate pot schima sediul firmei?
Cel mai recent răspuns: Mihail Cazacioc , Consilier juridic 22:50, 27 Septembrie 2009
Cine este administrator ?
Puteti schimba sediul firmei fara probleme , trebuie doar sa aveti grija sa completati la fisc declaratia 010 !
Contabil nu aveti la firma asta ?
-eu sunt administrator 50%
-sotia decedata avea 50 %
-parintii ei nu sunt de acord cu schimbarea sediului-mostenirea nu e facuta-
-asta intreb daca nu e facuta succesiunea -poti eu administrator 50% sa schimb sediul firmei?
Puteti ca administrator sa schimbati sediul firmei!
Ceea ce nu inteleg eu este de ce se opun parintii cand proprietarul spatiului unde aveti acel contract de comodat va rezilia contractul?
Si de ce nu mergeti la un notar sa deschideti succesiunea? Parintii sunt obligati sa mearga la notar daca vor sa nu fie decazuti din drepturile succesorale! Notarul ii ca cita si , daca nu se prezinta , dupa 6 luni de zile , ii decade din drepturi ca renuntatori la succesiune prin neacceptare!B-)
Sediul social fiind un element important al actului constitutiv, poate fi schimbat in baza unei Hot AGA, care modifica si actul constitutiv.
Nu cunosc ce prevede actul constitutiv al societatii dvs. in cazul decesului unuia dintre asociati dar pentru a continua activitatea societatii, trebuie sa deschideti succesiunea. Socrii dvs., in cazul in care nu sunt copii din casatorie, vin la mostenire

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Inchiriere bunuri societate simion otilia simion otilia Am o societate SRL -sunt asociat 50% cu sotul care a decedat -nu sunt urmasi -sotul are parinti- nu are frati -societatea are mijloace fixe ... (vezi toată discuția)
Administrator firma simion otilia simion otilia -un srl cu 2 asociati sot si sotie 50% fiecare-sotia a decedat -nu au copii -sotia are parinti -firma are sediul in casa parintilor sotiei cu care are ... (vezi toată discuția)
Schimbare sediu firma raly2a raly2a buna, doresc sa ma sfatuiti intr-o problema.La adresa de domiciliu a parintilor mei se afla un sediu de firma a surori mele care-si desfasoara si activitatea ... (vezi toată discuția)