Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... dezbatere succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

dezbatere succesiune

Cum este indicat sa se procedeze in urmatoarea situatie: dupa decesul mamei cei 2 copii nu au intocmit la notariat declaratie de acceptare expresa a mostenirii in termen de 1 an de zile. Unul din cei 2 copii a facut cu mama contract de vanzare-cumparare cu clauza de intretinere, pentru partea de casa si teren pe care le avea.
Dupa ce a trecut termenul de 1 an fratele care a incheiat cu mama contractul de vanzare-cumparare, l-a actionat in instanta pe celalalt frate solicitand sa-i revina in totalitate o suma considerabila de bani ce urma sa fie incasata de mama lor, daca ar fi fost in viata, deoarece celalat frate nu a dat dovezi de acceptare tacita a mostenirii. Mentionez ca documentele in baza carora urmeaza sa fie data suma au fost tot timpul asupra respectivului frate, celalat frate fiind intr-o alta localitate decat cea in care a locuit mama cu fratele sau şi neprimind nici o instiintare despre aceasta suma. Cum ar trebui sa procedeze fratele aflat la distanta astfel incat sa nu piarda aceasta parte din suma care ar trebui impartita intre cei 2.
Va multumesc foarte mult.
In cadrul dosarului deschis in instanta, trebuie facuta intampinare in termen, in cadrul careia sa se faca aparari. Eventual apelati la un avocat macar pentru a va studia dosarul si a va redacta intampinarea, daca nu doriti sa va reprezinte pe intreg parcursul procesului.
Va multumesc frumos.