Forum Discuţii juridice Fonduri europene, finanţări ... parteneriat public privat - regim juridic drumuri
Discuție deschisă în Fonduri europene, finanţări nerambursabile, grant-uri

parteneriat public privat - regim juridic drumuri

Am urmatoarea speta: o primarie si un dezvoltator imobiliar vor sa realizeze un parteneriat public-privat in vederea atragerii de fonduri europene. Obiectul topicului este urmatorul: reteaua de drumuri din interiorul complexului imobiliar, cu statut de drum de utilitate privata (proprietatea dezvoltatorului) poate face obiectul introducerii de utilitati prin fondurile europene atrase (apa, canalizare, gaze, electricitate)? Dar daca ar deveni drumuri de utilitate privata deschise circulatiei publice? Ideea este ca dezvoltatorul doreste ca aceste drumuri sa aiba in continuare "circuit inchis" (accesul este permis doar proprietarilor, pe baza de cartela, pe motive de securitate); care ar fi solutia ca pe aceste drumuri sa poate fi introduse utilitatile, prin fonduri europene, cu pastrarea restrictiei de acces?
NU exista aceasta posibilitate daca vrea sa atraga fonduri europene pentru dezvoltarea infrastructurii(apa, gaze , canalizare , asfaltare drum)! Singura posibilitate este ca sa doneze aceste drumuri primariei din raza teritoriala respectiva!B-)
Dar in acest fel drumurile vor fi publice!
Oricum....cine ar avea interes sa foloseasca niste alei si drumuri intr-un cartier rezidential daca nu ar locui acolo?Cam greu de crezut ca vor veni oamenii sa se plimbe cu masinile pe acele stradute doar ca sa deranjeze linistea proprietarilor!B-)
Asa s-au dezvoltat multe cartiere rezidentiale...vezi Baneasa Residential, Greenfield, etc...B-)
Perfect legal si cu cheltuieli minime pentru utilitati!:D
Cam complicata situatia, recunosc. Oricum, multumesc pentru raspunsuri.