Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Termen sesizare CEDO
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Termen sesizare CEDO

Buna seara! Doresc sa aflu care este termenul de sesizare a CEDO? De cand se calculeaza cele 6 luni? De la pronuntarea minutei deciziei? De la comunicarea minutei deciziei? Sau de la pronuntarea deciziei motivate? Exista reglementari ale curtii sau tine doar de interpretare? Multumesc!
Marcellmc, utilizator
Deoarece nu se accepta dosare incomplete, este vorba de sase luni de cand pagubasul ar fi putut primi motivatia, daca ar fi depus diligentele necesare. Asta presupune ca motivatia sa fi fost formulata deja si trimisa spre comunicare (adica instanta si-a terminat complet treaba).

Conteaza doar caile ordinare de atac, care trebuie sa fi fost epuizate si pe care decizia sa fi ramas definitiva. Caile extraordinare nu se iau in considerare.
tgeorgescu, utilizator