Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Evacuare prin ordonanta presedintiala ?!
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Evacuare prin ordonanta presedintiala ?!

Am un spatiu comercial, care este inchiriat cu un contract cu durata clara de 1 an, fara nici un fel de clauza de prelungire, dar chiriasul nu vrea sa plateasca chiria, a inceput sa faca modificari la spatiu, si nici nu vrea sa paraseasca spatiul.
As putea sa obtin evacuarea lui pe calea ordonantei presedintiale ? [dorinta mea e clara sa pot sa eliberez spatiul cit mai repede ca sa pot sa-l inchiriez din nou]
Un avocat pe care l-am consultat insista ca pe calea ordonantei presedintiale se poate merge numai la terminarea contractului [care e la 1 dec 2009-deci nu mai e mult, dar as vrea sa incasez chirie daca tot am spatiu comercial ! :( ]
Avand in vedere un motiv important pentru a opera rezilierea contractului de inchiriere ( anume modificarile aduse bunului imobil , care , poate , conduc chiar catre schimbarea destinatiei in vederea careia a fost dat spre posesie si folosinta, sigur , facute fara consimtamantul dumneavoastra , in calitate de proprietar -deci trebuie sa nu existe vreo clauza contractuala care sa permita o asemenea conduita ), va puteti adresa instantei de judecata , chiar pe calea ordonantei presedintiale , in vederea sistarii modificarilor abuzive, evacuarii si a rezilierii contractului .

Succes.
CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat
Multumesc tuturor pentru sfaturi si pentru promptitudine!
Mii de mutltumiri !!!!!