Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... reparatia spatele casei fara acordul vecinului
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

reparatia spatele casei fara acordul vecinului

Buna ziua,
Am probleme cu vecinul care nu imi da voie sa repar spatele casei.Am 60 cm pana la gard si nu pot aseza schela in acest spatiu ( mentionez ca imi trebuie schela deoarece casa are 8,5 m inaltime ). Am inteles ca se poate lua o aprobare de la primarie pentru aceasta reparatie .Terenurile pe care sunt construite casele sunt date de primarie cu drept de utilizare gratuita (nu avem acte de proprietate pe ele) in baza legii 15/2003.Ce solutie exista la aceasta problema ?
multumesc anticipat
sa va intelegeti cu vecinul pentru ca nimeni nu-l poate obliga sa va primeasca in curtea lui cu schela.
Cel mai bun ,dar si indicat lucru ar fi sa gasiti un consens pentru ca intelegerea dintre oameni favorizeaza toate intreprinderile.In situatie contrara incercati sa solicitati ajutor de la primarie sau sa il actionati in instanta.
Poate vecinul dumneavoastra devine mai intelegator daca propuneti montarea unor schele suspendate...;)

Altminteri , fara acordul sau de vointa (intrucat legea apara proprietatatea ) , nu va ramane decat sa va adresati instantei de judecata , in vederea obtinerii dreptului de a va repara imobilulul , uzand si de proprietatatea vecinului , si avand obligatia de a-l despagubi pentru unele eventuale degradari cauzate bunului acestuia.

Daca justificati vreo urgenta , ordonanta presedintiala , ca masura speciala , va ajuta in acest sens .Succes.;)
Stoica Ioana a scris:

Poate vecinul dumneavoastra devine mai intelegator daca propuneti montarea unor schele suspendate...;)

Altminteri , fara acordul sau de vointa (intrucat legea apara proprietatatea ) , nu va ramane decat sa va adresati instantei de judecata , in vederea obtinerii dreptului de a va repara imobilulul , uzand si de proprietatatea vecinului , si avand obligatia de a-l despagubi pentru unele eventuale degradari cauzate bunului acestuia.

Daca justificati vreo urgenta , ordonanta presedintiala , ca masura speciala , va ajuta in acest sens .Succes.;)

Schele suspendate?=D>:D:sorry: Nu ii va da nimeni aprobare pentru astfel de improvizatii periculoase pentru muncitori!
In primul rand va trebuie autorizatie de la primarie pentru efectuarea lucrarilor de reparatie ale casei.
Vecinul dvs nu poate fi obligat decat in instanta sa va dea dreptul de a utiliza terenul lui pentru montarea schelelor(bineinteles cu plata unei dezdaunari pentru perioada cat folositi terenul).
Cea mai buna solutie ar fi sa va intelegeti amiabil cu el oferindu-i un serviciu daca tot aveti echipa de muncitori pe care o platiti(gen zugravirea casei, vopsirea gardului , etc ) Poate asa ar fi mai interesat decat sa va lase sa ii mudariti curtea doar fiindca va renovati casa!B-)
SUCCES!
Cat de periculoase ar fi schelele suspendate in anumite situatii , acestea chiar sunt utilizate , cand vecinul nu permite , nicidecum , folosirea proprietatii sale.
Prin urmare , pot fi folosite, chiar in urma unei dispozitii a instantei de judecata.
Sigur , si un beneficiu pentru proprietarul fondului vecin poate fi atractiv pentru acesta , dar ce te faci cand e cu adevarat reticent ...si nu accepta niciun mod de comunicare....;)

;)