Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Spor de secret
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Spor de secret

În ce condiții se dă sporul de secret?
Altfel spus, o prietenă a fost autorizată ORNISS pe Secret, întrucât firma la care lucrează a avut nevoie de personal autorizat. Demersurile necesare au fost făcute de către această firmă. După obținerea autorizației, i s-a comunicat că a primit autorizația și a semnat pentru acest fapt. Firma este obligată să-i dea acest spor?
Menționez că nu i s-a făcut un act adițional și nici nu este stipulat în contract că este autorizată.
Mulțumiri!
Sporurile care se acorda sunt nominalizate in contractul colectiv de munca incheiat al nivel de firma si se mentioneaza si in contractul individual de munca incheiat intre parti.
In fisa postului ar trebui mentionata ca cerinta a postului - detinere autorizatie ORNISS.
Acordarea unui astfel de spor este posibila numai daca este prevazuta in c.i.m., in ccm aplicabil sau in reg.intern al angajatorului.

In lipsa unor astfel de dispozitii, angajatorul nu are nicio obligatie de a acorda asa ceva.