Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... Schimbare conducere si sediu
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

Schimbare conducere si sediu

Intr-o asociatie sportiva a fost schimbata conducerea datorita incompatibilitatii sau demisiei unor membri....cum procedeaza acum noul presedinte ales, ce pasi trebuie sa urmeze?? Si pct.2: trebuie schimbat sediul social ca urmare a schimbarii proprietarului imobilului unde figura acest sediu...ce pasi urmeazza presedintele sau AG?? Va multumesc...
Aveti procesul verbal al adunarii generale a membrilor ong-ului in care sa apara la primul punct alegerea noii structuri de conducere si la al doilea stabilirea noului sediul. Apoi luati legatura cu un avocat care sa va rezolve si apoi sa depunti actele la judecatorie. Eu va dau o adresa unde mai pe la mijlocul materialului gasiti ce acte sa contina dosarul pentru judecatorie dar e bine sa mergeti si dumneavostra sa intrebati acolo la dumneavoastra in localitate [ link extern ]
ACTELE NECESARE PENTRU MODIFICAREA STATUTULUI/ACTULUI CONSTITUTIV - ASOCIATII
1. CERERE DE INREGISTRARE A MODIFICARILOR
2. PROCESUL –VERBAL AL ADUNARII GENERALE 2 EXEMPLARE AUTENTIFICATE LA NOTARIAT ORI 1 EXEMPLAR AUTENTIFICAT + 1 COPIE LEGALIZATĂ LA NOTARIAT SAU 2 EXEMPLARE ATESTATE DE AVOCAT;(IN CAZUL IN CARE SE SCHIMBA DENUMIREA ASOCIATIEI + DOVADA PRIVIND DISPONIBILITATEA DENUMIRII – ELIBERATA DE MINISTERUL JUSTITIEI - ORIGINAL)
SAU
3. PROCESUL-VERBAL AL CONSILIULUI DIRECTOR - 2 EXEMPLARE AUTENTIFICATE LA NOTARIAT ORI 1 EXEMPLAR AUTENTIFICAT + 1 COPIE LEGALIZATĂ LA NOTARIAT SAU 2 EXEMPLARE ATESTATE DE AVOCAT (IN CAZUL SCHIMBARII SEDIULUI + DOVADA NOULUI SEDIU)
4. CERTIFICAT DE INSCRIERE A PERSOANEI JURIDICE IN REGISTRUL SPECIAL DE ASOCIATII SI FUNDATII AFLAT IN PASTRARE LA GREFA INSTANTEI CARE A ACORDAT PERSONALITATEA JURIDICA – ORIGINAL
5. TAXA JUDICIARA DE TIMBRU - 100,00 LEI
6. CERTIFICAT DE CAZIER FISCAL la numirea de noi reprezentanţi legali
7. CD care să cuprindă hotărârea adunării generale şi/sau consiliului director în format PDF, în vederea comunicării, în format electronic, către Ministerul Justiţiei – Registrul Naţional al Asociaţiilor şi Fundaţiilor