Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Program redus cu 4 h
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Program redus cu 4 h

Buna ziua!
O persoana angajata cu contract individual de munca care are in intretinere un copil cu handicap grav poate beneficia de program redus la 4 ore. Ideea este daca si salariul se diminueaza sau poate sa-i ramana la fel. Nu exista contract colectiv de munca.
OUG 111/2010
art.32
(1) Oricare dintre părinţii fireşti sau persoanele prevăzute la art. 8 alin. (2) care au în întreţinere un copil cu dizabilitate beneficiază, după caz, de următoarele drepturi:
a) program de lucru redus la 4 ore pentru unul dintre părinţi sau pentru persoana aflată în una dintre situaţiile prevăzute la art. 8 alin. (2) care se ocupă efectiv de îngrijirea copilului cu dizabilitate (gravă sau accentuată), până la împlinirea de către acesta a vârstei de 18 ani, la solicitarea părintelui, în condiţiile prevăzute de Legea nr. 53/2003 - Codul muncii, republicată, cu modificările şi completările ulterioare;
......

Legea nu face referire la pastrarea drepturilor salariale odata cu reducerea programului de munca.
Da, de asta si intrebam. plus, scrie dizabilitati. este acelasi lucru cu handicap grav? adica, copilul nu are handicap fizic ci o boala. Multumesc frumos!