avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1807 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Buna seara! Imi puteti da va rog un model de cerere de ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Buna seara! Imi puteti da va rog un model de cerere de reducere ...

Buna seara!
Imi puteti da va rog un model de cerere de reducere a programului la 4h pentru patrintele cu copil cu handicap grav?
Multumesc anticipat
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 17:23, 4 Aprilie 2022
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Domnule Director / Doamna Director,

Subsemnata ............., salariata a societatii ............., in functia de............., solicit reducerea timpului de lucru de la .... ore pe zi la .... ore pe zi, reducere datorita faptului ca ..............

Data și semnătura.
Dar numarul legii care se aplica pentru reducerea programului pentru parintele care are in grija copilul care este? Legea 132? Ca sa o pot trece in cerere
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
OUG 111/2010
Art. 32
(1) Oricare dintre părinții firești sau persoanele prevăzute la art. 8 alin. (2) care au în întreținere un copil cu dizabilitate beneficiază, după caz, de următoarele drepturi:
a) program de lucru redus la 4 ore pentru unul dintre părinți sau pentru persoana aflată în una dintre situațiile prevăzute la art. 8 alin. (2) care se ocupă efectiv de îngrijirea copilului cu dizabilitate (gravă sau accentuată), până la împlinirea de către acesta a vârstei de 18 ani, la solicitarea părintelui, în condițiile prevăzute de Legea nr. 53/2003 - Codul muncii, republicată, cu modificările și completările ulterioare;
.....

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Program redus cu 4 h irinabucurenciu irinabucurenciu Buna ziua! O persoana angajata cu contract individual de munca care are in intretinere un copil cu handicap grav poate beneficia de program redus la 4 ore. ... (vezi toată discuția)
Reducere timp de lucru Claudia.35 Claudia.35 Buna ziua, sunt angajata cu ctr.de munca pe perioada nedeterminata de 9 ani, as dori sa cer angajatorului sa imi reduc timpul de lucru la 4 ore pt.ca am in ... (vezi toată discuția)
Buna ziua, sunt in concediu crestere copil cu handicap, ma pot ... Doinar2000 Doinar2000 Buna ziua, sunt in concediu crestere copil cu handicap, ma pot intoarce la locul de munca cu program part-time fara a imi pierde indemnizatia? Multumesc! (vezi toată discuția)