Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Intrebare angajare persoana cu handicap accentuat
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Intrebare angajare persoana cu handicap accentuat

O persoana care are handicap accentuat poate lucra cu contract de muncă?
Buna ziua,

Depinde daca handicapul este compatibil cu felul muncii. Daca vorbim despre o persoana oarba, aceasta nu va putea sa lucreze la aparate de sudura.
Legea 448/2006
art.78
(1) Persoanele cu handicap pot fi încadrate în muncă conform pregătirii lor profesionale şi capacităţii de muncă, atestate prin certificatul de încadrare în grad de handicap, emis de comisiile de evaluare de la nivel judeţean sau al sectoarelor municipiului Bucureşti.
.....