Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Nu lucram este inchisa fabrica
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Nu lucram este inchisa fabrica

Daca nu asigura angajatorul de lucru si stam acasa este obligát sa plateasca angajatii???, Nu suntem nici in concediu fara plata
1. Art. 164 C.mun.
....
(3) Angajatorul este obligat să garanteze în plată un salariu brut lunar cel puţin egal cu salariul de bază minim brut pe ţară. Aceste dispoziţii se aplică şi în cazul în care salariatul este prezent la lucru, în cadrul programului, dar nu poate să îşi desfăşoare activitatea din motive neimputabile acestuia, cu excepţia grevei.
.....

Prin urmare, daca nu sunteti prezenti la munca nu aveti cum sa beneficiati de prevederile acestui text de lege.

2. In ce baza stati acasa ?
Nu ne a platit salariile din noiembrie si bonurile de m. din septembrie dar este bagat la impozit si din decembrie stam acasa ca nu este de lucru. Nu zice nimeni nimic ca ce se intampla
Cum sa mergem la lucru daca nu-i nimeni in fabrica
Verificati la ONRC daca a suspendat activitatea societatii ?
Nu este suspendat