Forum Discuţii juridice Executare silită Intelegere intre banca si debitor dupa vanzarea ...
Discuție deschisă în Executare silită

Intelegere intre banca si debitor dupa vanzarea bunului la lcitatie

Buna ziua,
Am fost declarat adjudecatar in urma participarii la o licitatie in care se vindea un imobil executat silit de catre un singur creditor (o banca). Executorul a intocmit procesul verbal de adjudecare, care a fost intabulat in cartea funciara, numai ca in momentul in care am anuntat executorul ca voi depune si restul sumei in contul dansului de consemnari, la aproximativ 7 zile dupa licitatie, mi-a transmis sa nu ma grabesc intrucat a fost informat de catre banca cum ca debitorul va depune banii care ii datoreaza si ca daca depun banii iar daca debitorul va plati si el datoria, mie imi va fi greu sa imi recuperez banii de la banca. Este corect ca eu sa fiu astfel eliminat fara a ma opune in vreun fel? Am depus eforturi considerabile de a fi prezent la licitatie, avand in vedere ca eu vin din provincie iar licitatia se organiza la sediul executorului care era in Bucuresti. As avea sanse de castig daca as actiona banca in instanta intr-un proces civil in care sa cer daune morale? Eu am fost adjudecatar de buna credinta iar banca m-a tratat ca un nimic.
aleksutzu, utilizator
Am gasit si raspuns la ceea ce am intrebat asa ca postul se poate inchide. Pe scurt debitorul are mai multe drepturi decat un participant in procesul de executare silita oricat de bine intentionat este el. Mai jos este un link catre pagina unde m-am lamuri de acest aspect.

[ link extern ]