Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... cerere de reexaminare
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

cerere de reexaminare

Buna ziua

instanta de judecata mi-a anulat cererea prin care contestam un proces-verbal pe motiv ca nu am depus chitanta pt taxa de timbru (de fapt nu am depus-o pt ca am uitat s-o platesc, mi s-a pus in vedere sa o platesc dar pt ca mi-am schimbat domiciliul plicul a fost trimis la vechea adresa si nu am stiut de existenta lui). Pe incheiere scrie ca pot face cerere de reexaminare in 15 zile. Intrebarea mea este urm.: pot platesc taxa de timbru acum? mi se accepta cererea de reexaminare? Multumesc.
Ar fi fost mult mai simplu sa depuneti din nou cererea, de data aceasta insotita de taxa de timbru. Insa daca spuneti ca dvs ati contesatat un proces verbal, probabil ca sunteti iesit din termen.
Faceti cererea de reexaminare, si atasati la aceasta taxa de timbru. Aduceti dovada schimbarii domiciliului si astfel puteti sa va aparati ca nu ati primit citatia cu obligatia de a plati.
Raluca Ifrim, Avocat
Multumesc pentru raspuns.

Cum as putea sa dovedesc schimbarea domiciliului avand in vedere ca buletinul nu l-am schimbat inca?