Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... intr.familiala are voie in 2017 angajati?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

intr.familiala are voie in 2017 angajati?

buna ziua
in urma modificarilor aparute la OUG 44/2008 cu L182/2016 si respectiv normele de aplicare ce credeti : au voie acum I.F. SA ANGAJEZE TERTE PERSOANE CU CONTRACT DE MUNCA. Din pacate la art.28,alin.4 unde se specifica clar interdictia nu se fac modificari...sa inteleg ca ramane asa ...fara angajari??
OUG 44/2008
art.28
.....
(4) Întreprinderea familială nu poate angaja terţe persoane cu contract de muncă.

Asadar, in continuare intreprinderea familială nu poate avea angajati cu contract de munca.
Cornel Vasile, Consilier juridic
stiu acel articol 28 alin.4 din OUG 44/2008, am avut indoieli deoarece ordonanta a fost modificata in toamna de L182/2016 si nu am vazut-o inca republicata cu modificarile aduse pentru a vedea negru pe alb acest lucru. Mentionez ca in lege nu se face referire la acest articol deloc.
Legea 182/2016 nu a modificat art.28 alin.4 din OUG , ceea ce inseamna ca acesta a ramas neschimbat ... probabil ca dupa republicare va avea alt numar acel articol.
multumesc. asa o vad si eu ,dar am fost contrazisa de cineva si aproape m-a convins ca acel art. se abroga.
Nu este abrogat.