Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Recuperare Cautiune
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Recuperare Cautiune

Buna ziua !

In urma cu ceva ani adica din 2009 am ajutat pe cineva sa-si cumpere o masina in rate pe numele meu.Persoana respectiva nu a mai achitat ratele asa ca am fost bun de plata.#-oAm fost executat silit chiar daca am facut contestatie in instanta si platind o cautiune de 1500 lei, banca a castigat la recurs.In mai 2016 am platit toti bani si poprirea a fost ridicata. Intrebarea mea este mai pot recupera cautiunea daca datoria a fost platita si daca da cum ma sfatuiti??:

Multumesc !
Se face cerere de restituire a cautiunii.
Cererea se adreseaza instantei care a judecat contestatia si unde ati depus cautiunea.
La cerere veti atasat hotararea ramasa definitiva pronuntata in contestatia la executare.
Cererea se va inregistra ca dosar accesoriu la contestatia la executare.
Se vor emite citatii catre parti.
Dupa admiterea cererii va trebui sa curga si termenul pentru exercitarea caii de atac cu privire la hotararea pronuntata privind cererea de restituire a cautiunii.
Dupa ce aceasta cerere ramane definitiva mergeti la grefa instantei unde a fost depusa cautiunea si vi se va elibera recipisa.
Cu recipisa primita de la instanta mergeti la unitatea CEC din localitatea unde se afla instanta la care a fost depusa cautiunea si vi se va elibera suma mentionata in cautiune.
Intreaga procedura descrisa mai sus este una de durata insa rezultatul este unul singur - recuperarea sumei mentionate pe recipisa.
Revin cu o intrebare: din cate stiti este un termen de la pronuntarea definitiva a contestatiei ?
Eu am achitat datoria + dobanzi si altele in Mai anul trecut.
Multumesc!
Buna seara. Am o intrebare, va rog.
Persoana care se prezinta la grefa pentru a ridica recipisa, trebuie sa prezinte o imputernicire/ procura, autentificata la notar?