Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Onorariu avocat din oficiu
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Onorariu avocat din oficiu

Buna seara! Un avocat desemnat din oficiu pentru reprezentarea unui acuzat intr-un dosar penal are dreptul sa-i ceara acestuia onorariu pentru studierea dosarului, asistate la declaratii, in instanta, etc.?
Da, in cazul in care avocatul desemnat din oficiu este angajat de catre inculpat , situatie in care delegatia din oficiu inceteaza de drept, iar onorariul pentru prestatiile efectuate vor fi achitate de catre client.
Avocatul a fost desemnat din oficiu de catre procuror, iar acum acesta ii cere bani acuzatului, in ideea de a face sa inceteze mandatul din oficiu. Am inteles corect, da? Clientul poate refuza "propunerea", iar mandatul din oficiu continua, nu? Poate renunta la caz avocatul?
Sau poate renunta clientul la acest avocat si sa ceara altul din oficiu? Multumesc anticipat.

Editat de moderator simonette12- motiv pct.1.3 din Regulament
MARTA SIMONA PETRE, Avocat
Avocatul nu a fost desemnat de catre procuror ci de Baroul din judetul respectiv in urma adresei formulate de acesta baroului.
Clientul poate opta sa fie asistat jn continuare de avocatul din oficiu sau de acelasi avocat insa in calitate de avocat angajat ( cu contract de asistenta juridica si imputernicirea avocatiala aferenta contractului depusa la dosar) sau de un alt avocat angajat in aceleasi conditii.
Avocatul din oficiu probabil ca nu va mai continua dar veți primi alt avocat din oficiu.

Inculpatul care are drept la avocat din oficiu va primi alt avocat din oficiu, nu va rămâne fără avocat din oficiu.

Dacă era un avocat bun ați pierdut.
Dacă era avocat slab nu ați pierdut nimic.

În ziua de azi nici nu prea mai înțeleg oamenii ce inseamna avocat bun și probabil ca oricum nu veți afla dacă era sau nu bun...

Ca sa fiți liniștită avocat va avea oricumdin oficiu.

E posibil ca avocatul care a spus ca inculpatul are nevoie de avocat plătit sa fi știut ce zice.

În ziua de azi cel care fura 200 lei poate primi o pedeapsa cu 10 ani mai mare decât cel care a furat un miliard...
Ca pilda, va exemplific...

Bună ziua as avea nevoie de informații unde pot depune o sesizare ca am fost fraudat de o așa zisă banca din Benin. Mulțumesc frumos pentru ajutor și înțelegere