avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1936 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Pensie de intretinere neachitata de un an- pot ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Pensie de intretinere neachitata de un an- pot solicita executarea silita?

Buna ziua,
Situatia este urmatoarea: Dupa divort, mama minorului a platit 3 luni pensia de intretinere, dupa care nu a mai platit. Deja este vorba de un an. Din august este in CCC. Pot cere prin executor plata pensiei?
Cel mai recent răspuns: Adrian ALBU , Avocat 21:08, 21 Ianuarie 2017
Da,adresati-va unui executor judecatoresc.
Poate sa puna executorul poprire pe Indemnizatia de crestere copil?
Nu pot fi reținute sume din indemnizația pentru creșterea copilului.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Modalitatea de plata a pensie de intretinere dupa divortul la notar cristibox cristibox Buna ziua! Am introdus divortul la notar ,avand si copil minor. Va rog sa imi spuneti cum fac sa imi fie oprita direct alocatia de intretinere a ... (vezi toată discuția)
Custodie comuna- neplata pensie alina_20 alina_20 Buna seara daca sunt divortata la notar cu un copil minor pe care il cresc eu dar cu custodie comuna pot sa deschid un proces la tribunal pt a avea doar eu ... (vezi toată discuția)
Retinere din salar a pensiei de intretinere a minorului 2016 2016 Buna seara. Doresc sa aflu in ce luna se retine din salar pensia de intretinere a lunii octombrie, stabilita in sentinta de divort. Mentionez ca la prima ... (vezi toată discuția)