Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Serviciul de probatiune
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Serviciul de probatiune

Buna ziua. Am si eu o intrebare. Nu prea inteleg natura problemei , nu am primit nici o citatie de la politie privind suspendarea permisului. Am primit amanarea aplicatii pedepsei , mi-am restituit permisul dar d-na de la probatiune mi-a dat calendarul pentru zilele in care trebuie sa ma prezint precum si restul chestiilor. dar nu inteleg aceasta fraza :
-Pe durata termenului de supraveghere , persoana condamnata va trebiu sa respecte urmatoarele obligaii:- sa presteze 30 zile munca neremunerata etc
- Sa frecventeze cel putin un program. ( asta am inteles )
Acum vine curiozitatea mea.
"In acest scop , vor fi folosite urmatoarele mijloace:
- Colaborarea cu reprezentatii politiei si cu orice persoane fizice si juridice care ar putea oferi informatii privind indeplinirea sau neindeplinirea de care persoana supravegheata a acetei obligatii de a nu conduce nicio categorie de autovehicule ""
Instanta nu a specificat nimic ca nu am voie sa conduc , i-am spus si doamnei de la probatiune , dar pe foaia cu calendarul intrevederilor scrie asta. Nu inteleg. Nu am voie sa conduc daca nu fac munca sau a fost o greseala de tiparire? De ce am mai primit permisul ? Ce-i de la probatiune imi pot interzice dreptul de a conduce? De cand l-am recuperat ( o luna ) nu am fost oprit niciodata, nu m-a intrebat nimeni de sanatate.
DerekA, utilizator
Prezentati copia legalizata a sentintei la politie , serviciul permise si veti afla in functie de cele scrise acolo , daca aveti voie sa conduceti ori este necesar un nou examen, altfel riscati sa incalcati obligatiile .