avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 838 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Desfacerea contractului de munca cu acordul partilor ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Desfacerea contractului de munca cu acordul partilor in perioada de maternitate

Se poate intra in concediu crestere copil pana la varsta de 2 ani daca angajatul a incasat compensatoriile si a acceptat desfacerea contractului de munca cu acordul partilor?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 15:45, 21 Ianuarie 2017
Se poate beneficia de indemnizatia pentru cresterea copilului , numai daca sunt indeplinite conditiile prevazute de OUG 111/2010.

Acordarea indemnizatiei pentru cresterea copilului nu este conditionata de existenta unui raport de munca activ.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Buna ziua Jipa2017 Jipa2017 Buna ziua!In acest moment sunt acasa cu baietelul care va face 3 ani.Nu sunt angajata si as dori sa ma angajez la un Pfa cu un contract de 4 ore si dorim sa ... (vezi toată discuția)
Indemnizatie creșterea copilului Alexandra drumea Alexandra drumea Am născut in noiembrie si am fost in concediu pana in februarie si mia desfăcut contractul in martie.vreau să ști dacă mai iau indemnizația decand sa ... (vezi toată discuția)
Contract de munca ptr pensionar cata8 cata8 Am primit decizia de pensionare de limita de varsta a unui salariat. Inainte de a lucra la noi el si-a depus dosarul de pensionare . Acum am primit-o si eu. ... (vezi toată discuția)