avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 819 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Informatii
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Informatii

Buna ziua,

In cat timp de la primirea unei hotararii judecatoresti pentru pensie de intretinere, se merge la tribunal pentru a fi inregistrata si timbrata ca hotarare definitiva si irevocabila?As putea sa stiu la ce ajuta acesta procedura si cat este de obligatorie?( necesara)
Cel mai recent răspuns: freeanifer , utilizator 19:41, 7 Septembrie 2009
Dupa redactarea acesteia se poate solicita instantei eliberarea unei copii legalizate de pe hotarare cu mentiunea ca este definitiva si irevocabila.
Aceasta procedura este necesara la investirea cu formula executorie a hotarii si la punerea in executare a acesteia.
freeelis a scris:

Dupa redactarea acesteia se poate solicita instantei eliberarea unei copii legalizate de pe hotarare cu mentiunea ca este definitiva si irevocabila.
Aceasta procedura este necesara la investirea cu formula executorie a hotarii si la punerea in executare a acesteia.

Prin redactare intelegeti comunicare asa e ?
Multumesc si eu .
Redactarea hotararii este una, iar comunicarea este alta.
De obicei, dupa comunicarea hotararii se procedeaza cum am amintit mai sus. Dar dupa ce a fost redactata hotararea , se poate solicita o copie legalizata cu mentiunea ca este definitiva si irevocabila.
freeelis a scris:

Redactarea hotararii este una, iar comunicarea este alta.
De obicei, dupa comunicarea hotararii se procedeaza cum am amintit mai sus. Dar dupa ce a fost redactata hotararea , se poate solicita o copie legalizata cu mentiunea ca este definitiva si irevocabila.

Ma scuzati ca revin . Poate ca pentru foarte multi este mai mult decit clar.
Intai banuiesc ca se redacteaza hotarirea iar apoi se comunica partilor.
Dar nu poti stii ca o hotarire a fost redactata daca nu ti-a fost comunicata. Deci astepti sa-ti fie comunicata si apoi poti cere o copie legalizata .
Este corect ?
Multumesc
Intr-adevar, asa se procedeaza mai intai se redacteaza hotararea si apoi se comunica. Insa perioada de comunicare poate fi mare, de aceea exista posibilitatea ca persoana sa mearga la arhiva instantei si sa intrebe daca s-a redactat hotararea si daca raspunsul este afirmativ atunci poate sa solicite eliberarea unei copii legalizate cu mentiunea definitiva si irevocabila.

Alte discuții în legătură

Original titlu executoriu oti oti Cum pot obtine originalul unei hotarari judecatoresti avand in vedere ca imi este necesara in procedura executarii silite si nu am investi hotararea t cu ... (vezi toată discuția)
Cum pot recupera hotararea de divort de la tribunalul din cornetu-ilfov? safta ioana safta ioana In anul 2009 luna mai ,am terminat divortul cu fostul sot ,o luna mai tarziu am primit acasa hotararea de divort definitiva si irevocabila.In aceea hotarare ... (vezi toată discuția)
Cand trebuie sa iau hotararea? ravaell ravaell Buna ziua, acum mai bine de jumatate de an, am avut un proces cu tatal meu pentru pensia alimentara, nu a mai vrut sa plateasca dupa ce am terminat liceul dar ... (vezi toată discuția)