Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... indemnizatie crestere copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

indemnizatie crestere copil

Sunt angajata din 31 mai 2016 , urmeaza sa nasc in luna mai 2017 la inceputul lunii max data de 10 mai , voi beneficia de indemnizatie avand in vedere acest stagiu de cotizare?.Multumesc.
Data prezumata a nasterii : mai 2017

Perioada eligibila pentru CCC : iunie 2015 - mai 2017.

Din ce ati postat, reiese ca veti beneficia de indemnizatia pentru CCC.
Multumesc ptr. raspuns insa vechimea mea la acest loc de munca ar fii mai putin de 12 luni cu tot cu cele 63 zile de prenatal.
Din ce ati postat ,vi se va lua in considera perioada iunie 2016 - mai 2017 (exact 12 luni)

art.3 din OUG 111/2010
....
(6) Pentru luna naşterii copilului se iau în calcul veniturile cuvenite pentru acea lună, respectiv venitul pe care l-ar fi primit persoana dacă ar fi lucrat în toată luna, sau cumulul dintre venitul aferent zilelor lucrate cu indemnizaţia de maternitate.
Cornel Vasile, Consilier juridic