avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 659 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... indemnizatie crestere copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

indemnizatie crestere copil

Sunt angajata din 31 mai 2016 , urmeaza sa nasc in luna mai 2017 la inceputul lunii max data de 10 mai , voi beneficia de indemnizatie avand in vedere acest stagiu de cotizare?.Multumesc.
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 20:27, 22 Ianuarie 2017
Data prezumata a nasterii : mai 2017

Perioada eligibila pentru CCC : iunie 2015 - mai 2017.

Din ce ati postat, reiese ca veti beneficia de indemnizatia pentru CCC.
Multumesc ptr. raspuns insa vechimea mea la acest loc de munca ar fii mai putin de 12 luni cu tot cu cele 63 zile de prenatal.
Din ce ati postat ,vi se va lua in considera perioada iunie 2016 - mai 2017 (exact 12 luni)

art.3 din OUG 111/2010
....
(6) Pentru luna naşterii copilului se iau în calcul veniturile cuvenite pentru acea lună, respectiv venitul pe care l-ar fi primit persoana dacă ar fi lucrat în toată luna, sau cumulul dintre venitul aferent zilelor lucrate cu indemnizaţia de maternitate.
Ultima modificare: Duminică, 22 Ianuarie 2017
Cornel Vasile, Consilier juridic

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Daca am o luna intrerupere in munca pot beneficia de indemnizatie pentru cresterea copilului? valieu valieu o sa nasc undeva prin septembrie 2012 dar cele 12 luni anterioare sunt cam problematice.pe luna octombrie 2011 am apucat sa muncesc 3 zile si am inteles ca se ... (vezi toată discuția)
Trebuie sa am obligatoriu 6 luni lucrate inainte sa intru in concediu de maternitate de 126 zile? yuby yuby Buna ziua , Fiti draguri am si eu o intrebare referitoare la cazul meu . Sunt insarcinata am inceput serviciul in luna ianuarie 2012, 12 ianuarie dupa 2 ani, ... (vezi toată discuția)
Pot beneficia de concediu crestere copil? rosoiu roxana rosoiu roxana Buna ziua! Cum pot sa beneficiez de indemnizatie dc sunt angajata din 7.10.2016 si am avut in 2015 somaj (ianuarie -8.09.2015.)si ar trebui sa nasc in 17. 07. ... (vezi toată discuția)