avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1899 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cum este mai bine (cumparare cota mostenire)
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cum este mai bine (cumparare cota mostenire)

Sintem 2 frati mostenitori al unui apartament cu 3 camere.Eu vreau sa cumparare de la sora mea jumatatea ei pe care trebuie sa in platesc. 31000.

Eu vreau contract de vinzare cumparare, ea vrea sa imi faca donatie dar ea are o fata si un sot si presupun can acestia ar putea ataca donatia. Ce ma
sfatuiti ce ar trebui sa fac donatie sau contract de vinzare cumparare.


Cel mai recent răspuns: cyan , moderator 09:09, 22 Ianuarie 2017
Nici, nici, ci partaj.
Mergeti la notar si faceti partaj. Prin partaj, cota ei va intra in proprietatea dvs contra unei sulte- aia 31 mii.
Dansa nu va doneaza, daca va dona, nu va lua bani, asa sa ii ziceti.
Ultima modificare: Duminică, 22 Ianuarie 2017
gi-jane2, moderator
Daca sora doreste sa va faca donatie putem presupune ca nu doreste bani in schimbul cotei mostenite.
Era mult mai simplu si mai ieftin daca renunta la mostenire in cadrul dezbaterii succesiunii. Dar asta numai in cazul in care nu mai existau si alte bunuri care constituiau masa succesorala.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Modificare la o mostenire aser aser Buna seara, Am mostenit dupa tatal meu o garsoniera .Sora mea si cu mine dorim ca respectiva garsoniera sa fie trecuta pe numele ei.,dar nu prin ... (vezi toată discuția)
Varianta mai sigura si mai ieftina de instrainare a unui bun obtinut prin succesiune. colceriumari-bv colceriumari-bv Dupa decesul tatalui, am dezbatut masa succesorala intre mama sora si frate, desi exista o \"intelegere verbala stramoseasca\" ca sora sa renunte la cota ei ... (vezi toată discuția)
Renuntare mostenire Cristina041980@yahoo.com Cristina041980@yahoo.com Ca urmate a desului tatalui meu eu mamasi sota suntem mostenitoare a facut succesiunes si fiecare am primit cota parte .Acum mama vrea sa imi doneze mie cu ... (vezi toată discuția)