Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cum este mai bine (cumparare cota mostenire)
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cum este mai bine (cumparare cota mostenire)

Sintem 2 frati mostenitori al unui apartament cu 3 camere.Eu vreau sa cumparare de la sora mea jumatatea ei pe care trebuie sa in platesc. 31000.

Eu vreau contract de vinzare cumparare, ea vrea sa imi faca donatie dar ea are o fata si un sot si presupun can acestia ar putea ataca donatia. Ce ma
sfatuiti ce ar trebui sa fac donatie sau contract de vinzare cumparare.

Nici, nici, ci partaj.
Mergeti la notar si faceti partaj. Prin partaj, cota ei va intra in proprietatea dvs contra unei sulte- aia 31 mii.
Dansa nu va doneaza, daca va dona, nu va lua bani, asa sa ii ziceti.
gi-jane2, moderator
Daca sora doreste sa va faca donatie putem presupune ca nu doreste bani in schimbul cotei mostenite.
Era mult mai simplu si mai ieftin daca renunta la mostenire in cadrul dezbaterii succesiunii. Dar asta numai in cazul in care nu mai existau si alte bunuri care constituiau masa succesorala.