Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Dosar penal nevinovat
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Dosar penal nevinovat

Buna ziua!
In luna noiembrie 2016 am o plangere penala facuta de secretarul comunei formulata astfel:
,,despre faptul ca interlopul X (adica eu) il ameninta pe domnul Y, secretarul primariei, ca ii va ucide tatal daca nu ii atribuie pamant".
Eu intreadevar sunt X dar, nu sunt nici interlop si nici nu am amenintat niciodata persoana respectiva.
Era sa fac infarct nu altceva cand a venit postarita cu decizia de clasare a cauzei .
La fel putea sa vina sa-mi puna catusele politia si nici nu sunt eu persoana respectiva .
Ce e de facut?

Il pot da in judecata pe secretar ?

Il pot acuza de ceva?

Eu acum am aflat despre acest dosar.

Am primit :
Catre X adresa mea completa cu nr de dosar ...
In conformitate cu prevederile art 316 alin 1 din CPP va comunicam in copie ordonanta cu nr de mai sus din data de 30.12.2016 prin care sa dispus clasarea cauzei si referatul intocmit de organul de cercetare panala , pentru a lua la cunostinta.

Va multumesc anticipat!...
Admin, administrator
Bossde_Boss a scris:

Era sa fac infarct nu altceva cand a venit postarita cu decizia de clasare a cauzei .

Eu acum am aflat despre acest dosar.

In cercetarea plangerii reclamantului,nu ati fost citat la politie pentru audiere ?

Nu . acum am aflat.
Daca nu exista declaratia dv la dosarul de cercetare penala,a fost incalcata procedura legala
Contactati persoana specializata care sa analizeze temeinic documentele din dosarul de cercetare si care poate sa se pronunte asupra strategiei de aparare a intereselor dv
Daca din cuprinsul plangerii rezultă vreunul dintre cazurile de împiedicare a exercitării acţiunii penale, se dispune clasarea cauzei, nu este necesar sa fiti audiat.
Impotriva ordonantei de clasare puteti face plangere la procurorul ierarhic superior in 20 de zile de la comunicare, daca considerati ca vi s-a adus o vătămare intereselor legitime.
Puteti depune si plangere penala pentru inducerea in eroare a organelor judiciare daca fapta despre care sunteti acuzat, nu a existat.