avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 390 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Concediu de odihna neefectuat
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Concediu de odihna neefectuat

Buna seara,

La o asociatie de proprietari sunt 2 angajati cu urmatoarele situatii:

1) un angajat nu s-a mai prezentat la serviciu dupa ce a primit avansul lunii in curs, dar s-a prezentat o ruda (mama ) care ne-a anuntat ca fiica sa a plecat din tara.In sedinta de comitet s-a stabilit sa facem incetarea CIM cu acodrdul partilor.
Adica mama angajatei sa scrie o demisie.E corect asa?
Totodata angajata nu si-a efectuat tot CO din 2016.
As vrea sa stiu daca pt zilele cand nu s-a prezentat la serviciu o pot pune in CO (sa-mi faca mama ei o cerere) sau o pun nemotivata ?
In acest caz pentru diferenta de zile de CO neefectuate eu trebuie sa-i calculez si sa-i platesc mamei suma?

2) un alt angajat inceteaza contractul de munca, dar va continua sa colaboreze cu asociatia in baza unui contract de prestari servicii (PFA).
In acest caz pe CO neefectuat trebuie compensat in bani?

Multumesc tare mult
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 17:02, 23 Ianuarie 2017
1. Nu confundati incetarea c.i.m. cu acordul partilor cu demisia. Sunt doua modalitati de incetare a c.i.m. distincte.

Fie solicita incetarea c.i.m. cu acordul partilor - art.55 lit.b C.mun., fie prin demisie -art.81 C.mun.

In cazul incetarii c.i.m.cu acordul partilor nu se acorda preaviz. In situatia demisiei, aceasta poate fi cu sau fara preaviz.

Nu aveti cum s-o pontati in CO fara a exista o cerere aprobata in acest sens.

Diferenta de zile de CO neefectuate se va compensa in bani , suma poate fi achitata mamei in situatia in care are o imputernicire in acest sens.

Art. 167 C.mun.
(1) Salariul se plăteşte direct titularului sau persoanei împuternicite de acesta.
....

2. Raspunsul este afirmativ. La incetarea c.i.m. i se va compensa in bani zilele de CO neefectuate.
Multumes pentru raspuns si clarificari.

In cazul incetarii cu acordul partilor nu trebuie sa fie ceva scris de angajat sau se face doar decizia si o semneaza mama ei.
Angajata nu are studii si a mentionat ca nu stie sa scrie.

Mama ei Nu are imputernicire notariala.

Multumumesc frumos
Ultima modificare: Duminică, 22 Ianuarie 2017
ankuta, utilizator
Trebuie o solicitare din partea salariatei.
Buna ziua,

Din pacate salariata e plecata in Spania si n u are nimeni imputernicire.
Ma puteti sfatui cum sa pot face incetarea acestui contract de munca in conditii legale?

Multumesc tare mult
Din Spania nu se poate trimite cererea de incetare a c.i.m.?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Demisie- incetare contract de munca prin acordul partilor-predare legala K-nndy K-nndy Buna ziua. Doresc sa plec de la locul actual de munca. Detin functie de conducere cu drept de semnatura, de 2 ani. Deoarece cunosc istoricul desfacerii ... (vezi toată discuția)
Demisie catalina_rosu catalina_rosu Buna ziua, Se poate demisiona chiar daca timp de 1 an si 3 luni nu s-a primit nicio zi de concediu de odihna? Angajatorul trebuie sa ii plateasca aceste ... (vezi toată discuția)
Concediu de odihna amaria70 amaria70 Bună ziua! Am o întrebare dacă în luna August îmi dau demisia cu preaviz și nu am efectuat tot CO zilele ramase se pot plăti. CO fiind de 21 de zile. ... (vezi toată discuția)