Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Nelamurire - pensie de urmas
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Nelamurire - pensie de urmas

Am 22 de ani, am terminat facultatea in vara aceasta, iar din toamna incep cursurile de master. Cat am fost studenta am primit pensia de urmas. Intrebarea mea este daca si pe perioada studiilor de master voi primi pensia de urmas? Va multumesc mult!
Bineinteles, primiti pensie de urmas. Ordinul nr. 340/2001 privind Normele de aplicare a Legii nr. 19/2000 a fost modificat in acest sens inca de la inceputul anului trecut.

Este toamna, nu uitati sa duceti adeverinta care atesta ca, practic, va continuati studiile! :)

Consilier juridic,
Gabriela Pintea
1. Masterat este tot o forma de invatamant organizata potrivit legislatiei in materie, puteti beneficia de pensia de urmas pana la terminarea studiilor dar fara sa depasiti varsta de 26 de ani, asa cum prevede Legea nr.19/2000.
2. Daca ati absolvit facultatea cu 3 ani de invatamant si masterul este la zi, aveti tot dreptul sa primiti pensia de urmas.
3. Va recomand sa mergeti cu adeverinta de la facultate in cursul lunii septembrie, daca nu gasiti intelegere la ghiseu, mergeti la serviciul juridic de la casa de pensii si explicati situatia Dvs.
Aveti tot dreptul sa primiti pensie de urmas pentru perioada de master.