avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 576 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Executare silită Executare silita
Discuție deschisă în Executare silită

Executare silita

Am luat un credit in 2007 in valoare de 15000 eur pe 10 ani de nevoi personale. Am plătit pînă in 2012 suma de 17.500 euro, ulterior nu am mai putut plăti. Acum mi.a venit executare silită pt 15800 euro. Daca fac contestație la executare as avea vreo sansa?
Cel mai recent răspuns: DAN POPESCU , Avocat 15:25, 24 Ianuarie 2017
In principiu,puteti invoca exceptia prescriptiei extinctive a dreptului de a cere executarea silita daca, nu s-au facut acte de intrerupere a prescriptiei(recunoasterea datoriei,plati,notificari/somatii ale executaotului judecatoresc),ptr.detalii consultati un avocat cu actele pe care la aveti .

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Inrerupere prescriptie biancca biancca Buna ziua. As dori sa stiu cum se interpreteaza punctul 1 si 4 dinArt. 2537 din N. Cod Civ. Si anume: prescripţia se întrerupe: 1. printr-un act voluntar de ... (vezi toată discuția)
Firma de recuperare razvan22 razvan22 Buna seara in 2011 a, luat un credit de la cec in valoare de 4500 de lei apoi nu am mai putut sa achit si in februarie 2012 am fost sa achit 100 de lei si am ... (vezi toată discuția)
Prescriere datorie credit fyl fyl M-am trezit acum cu o executare pentru un card de credit care l-am achitat acum cinci ani si nu stiu unde sint acele acte sau daca le mai am.Asta s-a intimplat ... (vezi toată discuția)