Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Antecontract prima casa
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Antecontract prima casa

Buna ziua!

Va rog sa-mi spuneti cum trebuie sa procedez in urmatoarea situatie:
Vreau sa achizitionez un apartament prin programul prima casa. M-am inteles cu proprietarul la suma de 25 000 euro si acum trebuie sa fac antecontractul. Problema este ca proprietarul vrea fix 25 000 euro, iar banca imi da lei. Spuneti-mi va rog la ce curs valutar ar trebui inchei antecontracul.

Curs BNR euro : 4.4973 lei
curs vanzare banca : 4.4600lei
curs cumparare euro banca : 4.5400 lei

Va multumesc.
ptr PC banca acorda creditul in lei.
Trebuie sa suportati diferenta de curs valutar fata de cursul valutar al bancii vanzatorului sau ca ultima optiune ii propuneti media cursurilor valutare de vanzare a 3 banci importante (BCR, BRD, BT).
In mod normal notarul trebuie sa indice in antecontract cursul valutar al BNR din ziua platii.
Iar dvoastra sa ii platiti diferenta de curs in Euro pe care ii cumparati de la o banca care are un curs convenabil ptr dvoastra.

Urmariti variatia cursului valutar pe siteul efin
[ link extern ]