Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... exista obligativitatea intretinerii unei rude?
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

exista obligativitatea intretinerii unei rude?

va rog ,ajutati-ma!
am urmatoarea situatie: o varstnica , care a fost institutionalizata intr-un camin pt bolnavi psihici , din judetul vaslui, a fost internata in galati la spitalul de psihiatrie, acum spitalul o externeaza, iar caminul nu o mai primeste, pt ca batrana are domiciliul in galati ! mentionez ca pe raza municipiului gl nu exista un camin pt bolnavi psihici, iar batrana are rude , o nepoata din partea surorii sale! in acest caz, exista obligativitatea nepoatei la intretinerea batranei? curator este acum caminul din judetul vaslui. nu cred ca schimbarea curatorului este o problema.
Daca s-a stabilit curatela acelei persoane varstnice in sarcina acelei institutii de ocrotire a persoanelor cu probleme psihice din jud. Vaslui, atunci aceasta are obligatia sa o reinterneze, chiar daca are domiciliul in alt judet. In ceea ce priveste obligativitatea rudelor la intretinere, in cazul acesta nepoata din sora, nu poate fi obligata sa o ia in intretinere, in cel mai bun caz sora batranei daca mai traieste.
Conf. art 86 din Codul familiei:
"(1) Obligatia de intretinere exista intre sot si sotie, parinti si copii, cel care adopta si adoptat, bunici si nepoti, strabunici si stranepoti, frati si surori, precum si intre celelalte persoane anume prevazute de lege.
(2) Are drept la intretinere numai acela care se afla in nevoie, neavand putinta unui castig din munca, din cauza incapacitatii de a munci."