Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Acord postari facebook
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Acord postari facebook

Buna ziua, in cazul unui divort nepronuntat inca , unul dintre parinti are dreptul sa posteze pe facebook fotografii cu copii minori fara acordul celuilalt parinte?. Exista vreun cadru legal pt a lua masuri?
Multumesc
Nu are nevoie de acordul celuilalt parinte. Parinti sunt in aceeasi masura amandoi.. Unul posteaza pe facebook poze, celalalt nu, niciunul nu poate fi obligat- ala care posteaza sa nu posteze si nici cel car enu posteaza, sa posteze. E remiza.
Sincer ati vazut multe filme cu legislatia de peste ocean,in sistemul nostru de drept nu sunt reglementate astfel de subtilitati.
Sunt poze care ii dauneaza copilului, defaimatoare, umilitoare, ii lezeaza deminitatea?
Daca raspundeti cu Nu la aceste intrebari, atunci trebuie sa va adaptati: nu puteti controla toate aspectele vietii copilului dvs.
Depinde de motivatie. Daca nu va place ce face, mergeti in instanta.