avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 745 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Cazier judiciar.
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Cazier judiciar.

In 2010 am fost cercetat penal si judecat pentru o infractiunea de conducere sub influenta alcoolului.
Am fost condamnat la 2 luni cu suspendare.
In 2012 mi s-a sters cazierul si am redobindit dreptul de a conduce autovehicule conform legislatiei in vigoare.
La savirsirea unei noi fapte penale se va lua in considerare fapta savirsita in 2010 chiar daca in acest moment am cazierul fara fapte penale?
Nu, a intervenit reabilitarea de drept.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Prescrierea faptei boubatrin boubatrin In anul 2002 am avut o condamnare de 10 luni cu suspendare pentru 1,5 la mie alcool in singe. As dori sa intreb dupa ce perioada de timp fapta se prescrie. Cu ... (vezi toată discuția)
Prescriere dosar penal Bog_danel Bog_danel Un prieten a fost condamnat (in anul 2009) la 1an si 2luni (cu suspendare) pentru conducerea sub influenta bauturilor alcoolice. El lucreaza din 2000 pana ... (vezi toată discuția)
Radierea unei condamnarii cu suspendare de 3 ani daniel.gramus daniel.gramus Am fost condamnat in 2004 la 3 ani cu suspendare.Vreau sa stiu daca dupa inplinirea celor 3 ani adica in 2007 sau in 2010(adica la 3 ani dupa efectuarea ... (vezi toată discuția)