Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Repartitoare de caldura ?
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Repartitoare de caldura ?

Daca blocul in care locuiesc nu are repartitoare de caldura,conform legii,nu pot instala repartitoare chiar daca sunt singurul pe scara?-intreaba un locatar.
categoric nu: repartitoarele pot sa aproximeze rea;itatea daca sunt 80% dintre locatari dotati cu asa ceva. Repartitorul nu inregistreaza un consum ca apometrele.
Chiar daca instalati dv repartitoare ,nu veti beneficia de inregistrarile acestora
Sunt conditii legal prevazute pentru instalarea repartitoarelor de cost
Puteti dumneavoastra sa ma lamuriti in legatura cu aceste conditii legale ce trebuiesc indeplinite?
Ordinul 343/2010 ANRSC (autoritatea in materie de energie termica)
Art.1
(5) Repartizarea costurilor pentru încălzire utilizând indicaţiile repartitoarelor de costuri efectuate de către persoane fizice sau juridice neautorizate atrage nulitatea de drept a repartizării, respectiv a cotelor de încălzire ce revin proprietarilor apartamentelor sau spaţiilor cu altă destinaţie şi nu constituie o bază legală pentru determinarea consumului în vederea stabilirii cuantumului ajutorului lunar pentru încălzire acordat conform Ordonanţei de urgenţă a Guvernului nr. 5/2003 privind acordarea de ajutoare pentru încălzirea locuinţei, precum şi a unor facilităţi populaţiei pentru plata energiei termice, aprobată prin Legea nr. 245/2003, cu modificările şi completările ulterioare.
Calculul caldurii in raport de indicatiile repartitorului se face global pe intreaga scara sau bloc (in functie de unde este plasat contorul de bransament) si, cum vedeti in articolul citat, trebuie facut de o persoana autorizata, cu un soft autorizat de ANRSC.
In plus de asta repartitorul arata, nu un consum propriu-zis, ci o proportie fata de consumul celorlalti proprietari, un procent din consumul comun.
Deci, singur, administratorul, care nu este o persoana autorizata ANRSC sa faca acest calcul, nu are celelalte elemente ale acestui calcul.
La montarea repartitoarelor se face in prealabil si un inventar al infrastructurii de incalzire la nivel de scara (comun si apartamente).
elga50, moderator