avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 571 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... divort partaj
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

divort partaj

Buna ziua !
Am o nepoata casatorita de 17 ani, un copil de 12 ani, absolventa facultate
in urma cu cateva luni sotul vrea sa divorteze. Nepoata fiind tinuta acasa de sot pt. intretinerea gospodariei si cresterea si educatia copilului, in aceasta perioada inbolnavindu-se de o boala grava (epilepsie). In urma cu cateva luni sotul se hotaraste sa divorteze, in perioada celor 17 ani au construit o casa pe terenul detinut de sot;
Care sant drepturile nepoatei in urma divortului si partajului ?
Poate solicita de la sot o alocatie de intretinere in baza bolii pe care a facut-o in timpul casatoriei?
Multumesc frumos
Cel mai recent răspuns: petretalpeanu , utilizator 17:34, 27 Ianuarie 2017
Buna ziua,
Doamna va putea solicita 1/2 din valoarea imobilului construit in perioada casatoriei.
La teren nu are niciun drept.
Cu privire la acea pensie de intretinere, este greu sa va dau un raspuns fara a vedea TOATE inscrisurile medicale.
Este posibil sa fie necesar un inscris de la medic care sa ateste ca acea boala a contractat-o in legatura cu casatoria.
Multumesc frumos.
Am sa vad si alte acte medicale.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Divort partaj petretalpeanu petretalpeanu Buna ziua! Am o nepota castorita de 17 ani, un copil de 12 ani, absolveta facultate, tinuta acasa de catre sot, pt. cresterea copilului si ... (vezi toată discuția)
Pensie intretinere sot dupa divort emilianniculae emilianniculae Buna ziua, sunt in divort cu sotul meu si dupa primul an de casatorie el s-a imbolnavit de glomerulo-nefrita si insuficienta renala, a facut dializa, ... (vezi toată discuția)
Cerere daune pt risc transmitere boli venerice vicar vicar incerc sa fiu cit mai succinta: un cuplu casatorit de 2-3 ani se straduiesc sa aiba un copil.El refuza sa faca analize medicale specifice,iar cind reuseste ... (vezi toată discuția)