Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... divort partaj
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

divort partaj

Buna ziua !
Am o nepoata casatorita de 17 ani, un copil de 12 ani, absolventa facultate
in urma cu cateva luni sotul vrea sa divorteze. Nepoata fiind tinuta acasa de sot pt. intretinerea gospodariei si cresterea si educatia copilului, in aceasta perioada inbolnavindu-se de o boala grava (epilepsie). In urma cu cateva luni sotul se hotaraste sa divorteze, in perioada celor 17 ani au construit o casa pe terenul detinut de sot;
Care sant drepturile nepoatei in urma divortului si partajului ?
Poate solicita de la sot o alocatie de intretinere in baza bolii pe care a facut-o in timpul casatoriei?
Multumesc frumos
Buna ziua,
Doamna va putea solicita 1/2 din valoarea imobilului construit in perioada casatoriei.
La teren nu are niciun drept.
Cu privire la acea pensie de intretinere, este greu sa va dau un raspuns fara a vedea TOATE inscrisurile medicale.
Este posibil sa fie necesar un inscris de la medic care sa ateste ca acea boala a contractat-o in legatura cu casatoria.
Multumesc frumos.
Am sa vad si alte acte medicale.