Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Partajarea bunurilor imobile este obligatoriu sa se ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Partajarea bunurilor imobile este obligatoriu sa se faca la notarul la care sa facut succesiunea si certficatul de mostenire ?

Dupa decesul sotului s-a efectuat succesiunea la un notar.Tot acelasi notar a eliberat si certificatul de mostenitor.Fostul sot a avut 2 copii dintr-o casatorie anterioara caare au partcipat la succesiune si au primit certificatele de mostenitori,certificate care au fost operate in colile funciare.Intrebarea e daca partajul trebuie facut lin mod obligatoriu la acelasi notar sau se poate merge la alt notar.(asupra conditiilor in care urmeaza sa se faca partajarea mostenitorii au cazut de acord)
Puteti sa mergeti si la alt notar.
av. Ileana Schwarz
Puteți merge și la alt notar. La Notariatul la care s-a dezbătut succesiunea puteți cere copii de pe actele din dosarul succesoral, asta în cazul în care aveți nevoie de astfel de acte la partaj și nu mai sunteți în posesia acestora.