Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general VANZARE BILET TRANSPORT IN COMUN
Discuție deschisă în Contabilitate în general

VANZARE BILET TRANSPORT IN COMUN

Buna ziua. Am si eu neovie de o mana de ajutor. Mai nou, angajatorul pt care lucrez, s-a gandit ca amplasamentul firmei permite vanzarea biletelor de transport in comun catre populatie. Ca atare s-au achizitionat aceste tichete cu factura (inclusiv TVA). Problema mea este urmatoarea: daca intrarea in gestiune o fac pe baza NIR-ului, si iesirea pe baza...??? Multumesc anticipat.
... raportului zilnic de gestiune, de exemplu.

Dimineata se face inventarul, in timpul zilei se vind biletele, seara se numar banii si sa numara biletele, diferenta s-a vandut.
Eu presupun din cazul dvoastra ca sunteti o societate cu o anumita activitate care, pe linga acea activitate, datorita amplasamentului, mai comercializati si acele bilete de transport in comun.
Iesirea o faceti in functie de tipul de gestiune pe care-o folositi.
Aceste bilete sunt ca si oricare alta marfa. Daca aveti evidenta global valorica desc pe baza coef k. Daca aveti evidenta cantitativ valorica, desc in functie de numarul de bilete vindute intr-o zi, in functie de metoda (FIFO, LIFO etc) pe care o folositi in firma. De vazut daca nu aveti obligativitatea de a folosi casa de marcat.
t.simona, utilizator
Procedura este simpla: dimineata se dau pe baza de proces verbal de predare primire un anumit numar de bilete , seara se predau biletele ramase si suma de bani incasata pe cele vandute! Tot pe baza de proces verbal de predare primire. Biletele se inregistreaza ca si intrare in gestiune pe baza de NIR.
SUCCES!
B-)