avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 910 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Calcul vechime
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Calcul vechime

Buna seara. Am fost angajata la data de 01.01.2000 (neîntrerupți), somaj 01.02.2010-31.04.2010, reangajată cu data de 01.05.2010, încetare contract si intrare in somaj 17.07.2013 - 17.07.2014. De pe data de 17.07.2015 - mai 2015 mi-am plătit singura contribuțiile la casa de pensii. M-am angajat pe data de 04.06.2015 , pe data de 01.03.2016 am fost trecută la 4ore iar pe data de 06.06.2016 încetare contact de munca. Lunile 6,7,8,9 2016 mi-am plătit la casa de pensii. Întrebarea mea este: cati ani de vechime am conform datelor oferite? Si plata la casa de pensii 1an si 3 luni reprezintă vechime in munca? Șomajul știu ca nu, reprezintă doar stagiu de cotizare? Încă nu sunt in situația de a ma pensiona, întreb doar informativ. Va multumesc anticipat.
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 16:40, 29 Ianuarie 2017
1. Vechimea in munca o reprezinta perioadele :
01.01.2000 - 01.02.2010 = 10 ani si o luna

01.05.2010 - 17.07.2013 = 3 ani 2 luni si 16 zile

04.06.2015 - 06.06.0216 = 1 an si 2 zile

Total : 14 ani 3 luni si 18 zile

2. Perioada cat ati platit la Casa de Pensii nu constituie vechime in munca , ci stagiu de cotizare.

3. Somajul acordat in baza Legii nr. 1/1991 privind protecţia socială a şomerilor şi reintegrarea lor profesională constituie vechime in munca.

Legea 1/1991 a fost abrogata de Legea 76/2002, privind sistemul asigurarilor pentru somaj si stimularea ocuparii fortei de munca, incepand cu data de 01.03.2002, data intrarii in vigoare a acestei legi, acesta perioada nu mai este recunoscuta de lege ca fiind vechime in munca.

Incepand cu data de 01.03.2002 , perioada in care o persoana a beneficiat de indemnizatie de somaj reprezinta stagiul de cotizare, potrivit Legii 76/2002. Acesta va fi valorificat la stabilirea drepturilor de pensie, in conditiile legii (art. 6 alin.(1) pct. III din Legea 263/2010 privind sistemul unitar de pensii publice, cu modificarile si completarile ulterioare)
Multumesc pentru raspuns. Iar un an si 3 luni cat am avut somaj este vechime?
Am inteles, nu este vechime in munca, este stagiu de cotizare care o sa fie luat in considerare la pensie.
O alta intrebare; ceea ce se da acum la televizor cu, cumpararea vechimii in munca , ca iti poti plati din urma ce insemna? Nu e vechime in munca? Este doar stagiu de cotizare/
Este o aberatie sintagma "cumpare vechime".

Legea 186/2016 prevede posibilitatea pentru persoanele care nu au calitatea de pensionari de a efectua plata contribuţiei de asigurări sociale pentru perioadele de timp în care nu au avut calitatea de asigurat în sistemul public de pensii sau într-un sistem de asigurări sociale neintegrat acestuia.

Perioadele de timp pentru care se poate efectua plata contribuţiei de asigurări sociale sunt cele care se încadrează în intervalul de timp cuprins între data încheierii contractului de asigurare socială potrivit prezentei legi şi ultimii 5 ani anteriori acestei date.

Altfel spus, se poate completa stagiul de cotizare în sistemul public de pensii.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Perioada de somaj ca stagiu de cotizare ceraselaco ceraselaco Buna ziua Asa cum cred ca se poate deduce din titlu, intrabarea mea este simpla: Este somajul perioada de cotizare la fondul de pensie de stat?....si Cat ... (vezi toată discuția)
Cum se calculeaza somajul? ginutz_a ginutz_a stie cineva cum se calculeaza somajul? ma refer la persoana care intra in somaj. aceasta indemnizatie se calculeaza in functie de salariul pe care l-a avut ... (vezi toată discuția)
Alocatia de sprijin este stagiu de cotizare? maryang maryang Intre anii 2004-2006 am primit de la CNPAS niste\\\\"Certificate privind stagiul de cotizare si punctajul anual in sistemul public de pensii\\\\" pt. o ... (vezi toată discuția)