Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cumpararea unui apartament pe care vanzatorul are ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cumpararea unui apartament pe care vanzatorul are ipoteca Prima Casa

Buna seara,

Doresc sa cumpar un apartament pe care vanzatorul l-a cumparat prin Prima Casa la BRD. Mai are 40 000 euro ramasi de platit.

Din cate am inteles, din cauza ca sunt mai putin de 5 ani de la cumparare, ca sa poata vinde, propietarul trebuie sa achite integral creditul si apoi banca poate cere de la Ministerul de Finante eliberarea de interdictia de vanzare si iradierea ipotecii, asa ca apartamentul sa devina liber de sarcini si sa se poata vinde.

Propietarul doreste sa semnam o promisiune de vanzare la notar si sa ii dau toti banii pentru credit ca avans (adica 40000 Euro!), pentru ca el sa poata achita creditul si sa obtina permisunea de a vinde de la banca si Ministerul de Finante.

E o suma destul de mare de platit pentru o "promisiune" de vanzare, asa ca as fi recunoscator daca imi puteti spune cat de riscant este.

Ce alte posibilitati ar mai fi - se poate face contract de vanzare in loc de "promisiune" de vanzare?
Se poate incheia promisiune bilaterala de vanzare cumparare in care dv ca si promitent cumparator sa prevedeti anumite clauze si termeni asiguratorii