Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Va rog un sfat copetent pentru o noua pensionara?
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Va rog un sfat copetent pentru o noua pensionara?

Data nasterii 17 10 1963
Sex: femenin
Vechime in munca; 36ani
Care din variantele de pensionare se potrivesc conform noii legi unitare de pensionare
Va multumesc anticipat.
Va puteti pensiona la limita de virsta dupa anul 2026 luna Aprilie la virsta standard de pensionare de 62 ani si 6 luni daca indepliniti conditia stagiului minim de cotizare de 15 ani. Stagiul complet de cotizare este de 33 ani si 4 luni.*

Va puteti pensiona anticipatat dupa anul 2021 luna Aprilie la virsta de 57 ani si 6 luni daca indepliniti conditia stagiului complet de cotizare pentru pensionare anticipata de 41 ani si 4 luni.*

Va puteti pensiona anticipatat partial dupa anul 2021 luna Aprilie la virsta de 57 ani si 6 luni daca indepliniti conditia stagiului de cotizare pentru pensionare anticipata partiala de peste 33 ani si 4 luni.*

* Vista standard de pensionare poate fi redusa conform prevederilor legii 263/2010 in urmatoarele conditii:

- Lucrul in conditii deosebite;
- Lucrul in conditii speciale;
- Lucrul in conditii de handicap preexistent calitatii de asigurat;
- Persecutii politice cu privare de libertate, deportare in strainatate, prizonierat, beneficiari ai Decretului – Lege 118/ 1990;
- Au lucrat in zonele I si II de expunere la radiatii;