Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Valoare diurna 2017
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Valoare diurna 2017

Valoarea diurnei interne pentru 2017 a ramas tot 2,5 x 17=42,50 lei (pentru sistemul privat) ?
Nu s-a modificat valoarea maxima pentru diurna neimpozabila.

art.77 C.fisc.
(2) Regulile de impunere proprii veniturilor din salarii se aplică și următoarelor tipuri de venituri, considerate asimilate salariilor:
....
k) indemnizațiile și orice alte sume de aceeași natură, altele decât cele acordate pentru acoperirea cheltuielilor de transport și cazare, primite de salariați, potrivit legii, pe perioada delegării/detașării, după caz, în altă localitate, în țară și în străinătate, în interesul serviciului, pentru partea care depășește plafonul neimpozabil stabilit astfel:
(i) în țară, 2,5 ori nivelul legal stabilit pentru indemnizație, prin hotărâre a Guvernului pentru personalul autorităților și instituțiilor publice;

(ii) străinătate, 2,5 ori nivelul legal stabilit pentru diurnă prin hotărâre a Guvernului pentru personalul român trimis în străinătate pentru îndeplinirea unor misiuni cu caracter temporar;
....