Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Stimulent insertie
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Stimulent insertie

Buna ziua,
As dori sa stiu cum pot beneficia de stimulent de insertie in conditiile in care doresc sa mai stau acasa cu copilul timp de 3 luni.
Se poate lua concediu fara plata combinat cu concediu de odihna (venit impozbil) ?
Va multumesc!
Legea și normele metodologice prevăd că, în cazul în care persoana se intoarce la activitatea profesională cu cel puțin 60 zile înainte de finalizarea concediului, respectiv înainte de împlinirea de către copil a vârstei de 2 (3) ani, perioada de acordare a stimulentului de inserție se prelungește până împlinește copilul vârsta de 3 ani sau 4 ani în cazul copilului cu handicap.

Cele 60 de zile includ si luna celuilalt parinte.

Pe durata CFP, nu veti primi stimulent de insertie.