Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... Act aditional sau contract de inchiriere nou
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

Act aditional sau contract de inchiriere nou

Buna ziua

Am inchiriat un spatiu pt cabinet in 2015, pe o perioada de 1 an. iunie 2015- iunie 2016. Proprietara a delegat o persoana care sa se ocupe de acest demers si de tot ceea ce presupune acest contract.
Contractul a fost intregistrat la ANAF si am primit exemplarul meu.

In 2016 mi-am schimbat denumirea cabinetului, cu un nr de inregistrare, dar cu pastrarea CIF- ului si la incheierea termenului de valabilitate al contractului - iunie 2016 - am anuntat delegatul de aceste modificari si de faptul ca va trebui sa incheiem un nou contract cu datele mele noi.

Contractul a fost modificat si eu am semnat contractul pe care el urma sa-l inregistreze la ANAF.
Am asteptat ca delegatul sa vina sa imi aduca exemplarul meu, dupa inregistrarea la ANAF, dar asta nu s-a intamplat.

In septembrie am solicitat contractul prin email, telefon, sms, dar delgatul a refuzat sa imi raspunda, iar la un moment dat a spus ca are niste probleme de sanatate si ca sa-l inteleg.
I-am cerut ca sa-l trimita prin cineva si intr-un final a spus ca va face asta a doua zi.
Asta nu s-a intamplat, a amanat cat a putut si am inteles ca este foarte posibil sa nu fi fost cu el la Administratia Financiara.

Am intrebat daca a inregistrat contractul si mi-a spus ca a facut asta in luna septembrie.
Vazand ca gaseste tot felul de motive pentru a nu-mi aduce contractul, am luat legatura cu proprietara care mi-a spus ca ea nu are noul contract si ac acesta se aflta la delegat.
Dupa telefoane repetate, sms-uri si emailuri, m-am dus personal la ANAF , facand cerere scrisa pentru a mi se oferi o copie a contractului.

Inspectorul a verificat in fata mea daca exista contractul nou inregistrat si mi-a spus ca apare doar contractul din 2015- 2016, deci contractul nou ( 2016- 2017) nu a fost inregistrat.

Intre timp, proprietara a mers la ANAF si mi-a comunicat intr-un mail ca intr- adevar, contractul nu a fost inregistrat si ca a renuntat la serviciile delegatului respectiv.

I-am spus ca eu trebuie sa-mi deduc toate cheltuielile facute cu cabinetul- chirie, intretinere, si celelalte utilitati. Mi-a spus ca va face un act aditional la contractul anterior si ca va rezolva situatia, urmand sa incheiem un nou contract din ianuarie 2017.

Este posibila inregistrarea acestui act aditional retroactiv? Din cate stiu eu, nu este posibil. Trebuie sa-mi deduc aceste cheltuieli genarate de cabinet.

Ce ar trebui specificat in acest act aditional si cum trebuie sa procedez eu in continuare?
Pe ce perioada se face acest Act Aditional?
Daca ea va face acest Act aditional pentru perioada iunie 2016- dec 2016 ( sau ian 2017), cum trebuie sa procedez, incepand cu ianuarie 2017? Se face al doilea Act Aditional sau incheiem un nou contract?

Va multumesc!
laurasimona, utilizator
Pentru intrarea in legalitate puteti folosi modelul urmator:

ACT ADITIONAL nr. 1/ ____

la contractul ____ nr. ____

1. PARŢILE CONTRACTANTE

S.C. ___S.R.L., persoană juridică română cu sediul în _____, înregistrată la Oficiul Registrului Comerţului de pe lângă Tribunalul ___ sub nr. J ____, cod unic de înregistrare fiscală RO ____, cont ___ deschis la ___, reprezentată de ___, administrator, ___ în calitate de ____
şi
Subsemnatul/a ___, persoană fizica cu domiciliul în _____, în calitate de ____

de comun acord au hotărât completarea unor prevederi contractuale după cum urmează:

ARTICOL UNIC
Art. .....se completeaza/modifica si va avea urmatorul continut ..... ,( noua denumire a cabinetului , apoi prelungirea contractului de inchiriere pe durata de un anincepand cu iunie 2016 - iunie 2017 ,sau 2018)

Toate celelalte prevederi contractuale rămân nemodificate.
Prezentul act adiţional s-a încheiat astăzi, __, în două exemplare originale, câte unul pentru fiecare parte şi intră în vigoare la data de ___.

S.C. _____ PROPRIETAR
Buna seara,

Va multumesc pentru model.

Care este valoarea actului aditional incheiat in ian 2017 daca el nu a fost inregistrat si se refera la perioada iunie 2016- decembrie 2016 ?
Este un act ce se incheie intre mine si proprietar, fara ca el sa fie inregistrat la Admin. Financiara?

Trebuie inregistrat obligatoriu(proprietarei i se face o decizie de impunere pentru a plati impozitul trimestrial).Problema este ca daca il inregistreaza cu data de anul trecut ,trebuie sa plateasca si dobanzi de intarziere pt impozitul neplatit pe 2016 si o amenda ca nu a iregistrat la tmp.
ELY63, utilizator
Buna ziua,

Va multumesc pentru lamuriri!

Prin neinregistrarea contractului, mie mi-a adus mari prejudicii financiare, fiindca nu pot deconta nici un leu pe o perioada de 8 luni.

Asteptand sa primesc contractul, pentru a sti ce anume platesc, eu nu am platit chiria pe decembrie si pe ianuarie.
Acum proprietara spune ca daca nu platesc pe cel putin o luna, voi elibera apartamentul.

Cum ar trebui sa procedez, in conditiile in care ea mi-a adus prejudicii financiare semnificative si in conditia in care ea se afla in ilegalitate, prin neinregistrarea contractului.

Ma gandesc sa merg la ANAF si sa le expun situatia pe larg pentru ca sa stiu ce penalitati va suporta proprietara si in ce masura poate sa imi solicite eliberarea apartamentului, in conditiile in care, pana la momentul in care eu am aflat ca nu exista niciun contract inregistrat legal, am platit chiria solicitata.

laurasimona a scris:

Buna ziua,

Va multumesc pentru lamuriri!

Prin neinregistrarea contractului, mie mi-a adus mari prejudicii financiare, fiindca nu pot deconta nici un leu pe o perioada de 8 luni.

Asteptand sa primesc contractul, pentru a sti ce anume platesc, eu nu am platit chiria pe decembrie si pe ianuarie.
Acum proprietara spune ca daca nu platesc pe cel putin o luna, voi elibera apartamentul.

Cum ar trebui sa procedez, in conditiile in care ea mi-a adus prejudicii financiare semnificative si in conditia in care ea se afla in ilegalitate, prin neinregistrarea contractului.

Ma gandesc sa merg la ANAF si sa le expun situatia pe larg pentru ca sa stiu ce penalitati va suporta proprietara si in ce masura poate sa imi solicite eliberarea apartamentului, in conditiile in care, pana la momentul in care eu am aflat ca nu exista niciun contract inregistrat legal, am platit chiria solicitata.

Cum a primit banii de la dvs fara sa isi declare acele venituri la ANAF pe cele 6 luni? Daca mergeti la ANAF, va fi obligata sa inregistreze contractul cu amenda si sa plateasca impozitul cu majorarile aferente.Probabil crede ca e foarte simplu sa plecati dar mai important este sa aveti baza legala de deducere a cheltuielilor si de gasit chirie la un apartament slava Domnului,veti gasi ! Deci cel mai important este sa aveti acttul aditional sau contr de inchiriere pe cele 6 luni dim 2016